Author Archives: admin

Metodologia pentru examenul de rezidențiat 2016

Spital in Romania

foto clujust.ro

Ministerul Sănătății a publicat metodologia pentru examenul de rezidențiat.

Pentru sesiunea 2016 a examenului de rezidențiat din data de 20 noiembrie, Ministerul Sănătății a majorat numărul de locuri/posturi, pentru absolvenții de medicină generală, medicină dentară și farmacie.

Concursul se desfăşoară în centrele universitare din Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu Mureş şi Timişoara.

O altă noutate pentru acest an este introducerea unor specialitati noi – cardiologie pediatrică, gastro-enterologie pediatrică, nefrologie pediatrică, oncologie și hematologie pediatrică, pneumologie pediatrică și microbiologie clinică.

Înscrierea candidaților

Înscrierile pentru concurs se fac prin direcțiile de sănătate publică, respectiv prin ministerele cu rețea sanitară proprie, în perioada 14-28 octombrie 2016, inclusiv. Programul de depunere a dosarelor va fi următorul: pentru zilele de luni până joi orele 9,00-15,00, respectiv 9,00-14,00 pentru zilele de vineri. Direcțiile de sănătate publică, respectiv ministerele cu rețea sanitară proprie își vor adapta numărul punctelor de depunere a dosarelor în funcție de afluxul de candidați. Ministerul Sănătății recomandă candidaților să nu aștepte până în ultima zi înscrierea la concurs.

Documentele pe care trebuie să le conțină dosarul de înscriere a candidatului se găsesc la adresa rezidentiat.ms.ro.

Listele cu candidații admiși în concurs, pe centre universitare și domenii, se afișează pe site-ul rezidentiat.ms.ro la data de 7 noiembrie 2016.

Desfășurarea concursului

Concursul se desfăşoară sub formă de test-grilă cu 200 de întrebări pentru fiecare domeniu, identice pentru toate centrele universitare în care se organizează concursul, pe o durată de 4 ore. Întrebările sunt diferite, în funcţie de domeniu.

Alegerea unui loc sau post este condiționată de obținerea unui punctaj minim de promovare de 60% din punctajul maxim realizat la nivel național pentru cele 200 de întrebări pentru fiecare domeniu.

Ocuparea posturilor și locurilor

Ocuparea locurilor/posturilor în specialitate se face în ordinea punctajului de promovare obținut, în limita locurilor/posturilor publicate la concurs, alcătuindu-se o singură clasificare națională pentru fiecare domeniu.

Alegerea locurilor/posturilor în specialitate se face la o dată stabilită ulterior, prin teleconferință, pe baza punctajului și a clasificărilor, la o dată stabilită de comun acord între Ministerul Sănătății și universitățile de medicină și farmacie, în intervalul orar 9,00 – 21,00.

Candidații se vor putea prezenta pentru alegerea locului/postului în unul din centrele universitare: Arad, Brașov, București, Cluj-Napoca, Craiova, Galați, Iași, Oradea, Sibiu, Târgu Mureș sau Timișoara. Dacă repartiția nu se finalizează în prima zi, va continua în ziua următoare, în același interval orar, iar locurile și posturile rămase disponibile se vor afișa pe pagina de internet la sfârșitul primei zile de repartiție.

Candidații sau împuterniciții acestora care nu sunt prezenți la data, ora și locul fixate pentru alegerea postului ori a locului în specialitate și a centrului de pregătire pierd drepturile conferite de concurs

Clasificarea pe domenii rezultă prin unificarea electronică a rezultatelor din toate centrele universitare în care s-a desfășurat concursul, stabilite în urma aplicării grilei corecte rămase definitivă. Clasificarea este națională și se face pentru fiecare domeniu pentru a fost organizat concursul.

Locurile și posturile rămase neocupate în urma finalizării alegerilor vor putea fi ocupate numai printr-un alt concurs de rezidențiat.

 

Programul de vaccinare a copiilor intră în normal

vaccinMinisterul Sănătății informează că din a doua parte a lunii octombrie intră în normal programul de vaccinare a copiilor, conform schemei naționale de imunizare.

Vaccinul hexavalent a fost recepționat, iar în cursul acestei luni va începe imunizarea copiilor împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive (pertusis), hepatitei virală B, poliomielitei și Haemophilus influenzae tip b.

Primul lot de vaccin, 115.000 de doze, este acum în depozitul Unifarm și într-o săptămână va fi distribuit către Direcțiile de Sănătate Publică. După ce ajunge în depozitele locale, DSP-urile îi vor anunța pe medicii de familie că pot ridica vaccinul pentru derularea programului de imunizare în condiții optime. De asemenea, Ministerul Sănătății face apel către medicii de familie să demareze programarea la vaccinare a copiilor eligibili şi a celor care nu au fost vaccinaţi până în prezent.

Al doilea lot de vaccin hexavalent, adică restul de 140.000 de doze, va ajunge în România până pe data de 31 octombrie 2016.

Vaccinul ROR, împotriva rujeolei, oreionului și rubeolei, este în stocuri suficiente, astfel încât să poată fi asigurată imunizare tuturor copiilor care au nevoie de acest ser. Recomandăm părinților să se adreseze medicilor de familie pentru vaccinare.

De asemenea, sunt stocuri suficiente și pentru vaccinurile împotriva Hepatitei B și DTP (difterie, tetanos, pertusis).

Vaccinul antigirpal a fost, la rândul său, recepționat iar până la finalul lunii octombrie va începe campania de vaccinare. Vor fi 500.000 de doze disponibile pentru populația vulnerabilă a boală (copii, bolnavi cronici, vârstnici și personal sanitar), cu posibilitatea de suplimentare a dozelor, în funcție de cerere.

Vaccinul BCG, serul împotriva tuberculozei destinat nou-născuților, va ajunge în maternități în maximum trei săptămâni, iar pentru vaccinul pneumococic au fost alocate fondurile necesare și va fi demarată procedura de achiziție.

Comunicat de presă Ministerul Sanatatii

Nou focar de boala Newcastle în România

GainiAutoritatea Naţională Sanitară Veterinară a notificat Organizaţia Mondială a Sănătăţii Animalelor cu privire la izbucnirea unui focar de boala Newcastle în România. Peste 100 de păsări din judeţul Vaslui au murit. Virusul se transmite la om.

Începând cu 20 septembrie, în localitatea Suseni de pe raza comunei Bacani din judeţul Vaslui, mai multe păsări din gospodăria unui cetăţean au început să moară, testele de laborator efectuate confirmând, în data de 10 octombrie, prezenţa virusului Newcastle, denumită şi pseudogripa aviară. Potrivit datelor trimise de ANSVSA Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii Animalelor (OIE), până la data de 13 octombrie, când s-a făcut informarea, au decedat 106 păsări de curte.

Glospodăria afectată de virus avea 26 de găini şi 80 de pui crescuţi afară. Nu se cunoaşte încă sursa de contaminare.

Ultimul focar cu virus Newcastle a apărut în România în iulie anul acesta.

Mai multe detalii aici

Măsuri pentru a asigura accesul pacienților la tratamente – medicamentelipsa.ro

Card de sanatateMinistrul Sănătății a lansat astăzi, 12 octombrie, în dezbatere publică o serie de măsuri în privința prețurilor medicamentelor eliberate pe bază de rețetă, prin care să se asigure accesul permanent al pacienților la tratamente.

„Ieftinim o serie de medicamente și avem grijă ca pacienții români să nu rămână fără medicamentele esențiale stabilite de Organizația Mondială a Sănătății”, a declarat ministrul Vlad Voiculescu.

Prima măsură care ar urma să fie pusă în practică începând din data de 1 martie 2017, este ieftinirea în trepte a medicamentelor. Această politică de ieftinire treptată este adoptată pentru a evita noi crize ale medicamentelor.

“Politica de preț din ultimii ani a făcut ca unele medicamente să ajungă atat de ieftine, încât producătorii nu le mai aduc în România și atunci tratamentele dispar din farmacii și spitale. Ca să protejăm pacienții români, vom introduce o ieftinire în trepte pentru medicamentele ieșite de sub patent: 10% în primul an, 10% în al doilea an și 15% în al treilea an, după trei ani ajungându-se la o ieftinire de 35%”, a declarat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.

Această ieftinire se va aplica medicamentelor pentru care patentul a expirat (off-patent). Pentru restul medicamentelor prescrise cu rețetă, procedura de calculare a prețului rămâne neschimbată, bazându-se pe cel mai mic preț european dintr-un coș de 12 țări. Procedura de actualizare a prețurilor va începe în această lună, odată cu intrarea în vigoare a normei legale.

O a doua măsură anunțată de ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, se referă la introducerea unei metode diferite de calcul a prețului pentru medicamentele esențiale din lista stabilită de Organizația Mondială a Sănătății, care sunt compensate 100% în România. Astfel se va preveni dispariția de pe piață a medicamentelor esențiale.

“Dacă un medicament generic este pe lista esențială a Organizației Mondiale a Sănătății și este  compensat 100% în România, atunci ne vom asigura că el este disponibil pentru pacienții români printr-o nouă metodologie de preț. Vorbim de un număr de 56 medicamente, adică aproximativ 5% din totalul existent în România”, a mai declarat ministrul Sănătății.

Majoritatea acestor medicamente sunt ieftine, peste 50% din ele având prețuri sub 50 de lei. Sunt medicamente destinate unor boli frecvente cum ar fi cele de inimă sau cancerul. Fiind vorba de medicamente compensate 100%, pacienții nu vor trebui să plătească nimic în plus.

Exportul paralel, o afacere legală în Europa, dar imorală pentru pacienții români, va putea fi limitat prin o a treia măsură anunțată de ministrul Săntății – monitorizarea stocurilor de medicamente gratuite și compensate. Distribuitorii și farmaciștii vor fi obligați să raporteze zilnic stocurile de medicamente gratuite și compensate într-un sistem electronic securizat și dezvoltat de Serviciul de Telecomunicații Speciale.

“Dacă stocurile ating un prag critic, Ministerul Sănătății și Agenția Națională a Medicamentului vor primi alerte”, a declarat ministrul Sănătății.

A patra masură anunțată este lansarea site-ului www.medicamentelipsa.ro, în varianta de teste. Pacienții vor putea semnala dacă nu găsesc un anumit medicament în farmacie sau în spital. În felul acesta, autoritățile vor putea avea informații în timp real despre nevoile pacienților și vor oferi date despre modul și termenul când se vor rezolva aceste lipsuri. Acest site va deveni complet operațional în câteva săptămâni.

Proiectele de acte normative care vizează aceste măsuri vor fi puse în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Sănătății.

Comunicat de presă MInisterul Sanatatii

Cel mai vandut medicament din Romania

MedicamenteBrandul Nurofen, produs de gigantul britanic Reckitt Benckiser, este în continuare cel mai vandut medicament din Romania, urmat de două branduri din portofoliul GlaxoSmithKline, Paracetamol şi Theraflu, medicamente folosite tot pentru tratarea afecţiunilor de gripă şi răceală.

În clasamentul primelor cinci branduri se mai află Strepsils, dropsuri pentru ameliorarea durerilor de gât, şi Bixtonim, produs de compania Biofarm, medicament folosit pentru decongestie nazală.

Piaţa românească a medicamentelor folosite pentru tra­tarea gripei, a răcelii şi a alergiilor va ajunge la 600 de milioane de lei în acest an, cu un avans estimat la 5%, potrivit datelor companiei de cercetare Euromonitor, citate de Ziarul Financiar.