Concurs Rezidentiat 2015

Ministerul Sănătăţii a stabilit condiţiile în care se va desfăşura anul acesta concursul de intrare în Rezidenţiat în domeniile medicină, medicină dentară și farmacie.

Astfel, concursul va fi organizat duminică, 15 noiembrie 2015 și, la fel ca în anii trecuți, acesta se va desfășura, decentralizat, în 6 centre universitare: București, Cluj-Napoca, Craiova, Iași, Târgu Mureș și Timișoara.

o   Ministerul Sănătăţii a publicat în revista de specialitate Viaţa Medicală şi pe site-ul www.ms.ro, secțiunea Rezidențiat, toate amănutele privind tematica de concurs, bibliografia aferentă, numărul locurilor şi posturilor, metodologia și condițiile de participare.

În sesiunea din 2015, absolvenţii universităţilor de medicină, medicină dentară şi farmacie vor putea concura pe un număr de 3388 locuri și posturi pentru medicină, 263 locuri pentru medicină dentară şi 152  locuri pentru farmacie.

Înscrierile pentru rezidenţiat se vor face până la data de 23 octombrie 2015, orele 15.00, la direcţiile de sănătate publică, sau la ministerele cu reţea proprie, după caz.

Concursul se va desfăşura sub formă de test-grilă cu 200 de întrebări, pe o durată de 4 ore.

Ocuparea locurilor/posturilor în specialitate se face în ordinea punctajului de promovare obţinut, pe fiecare centru universitar, în limita locurilor/posturilor  publicate pentru fiecare domeniu în centrul universitar de concurs.

Tematica de concurs și bibliografia aferentă sunt cele din anul 2014.

 

 

Este consumul de cafea benefic pentru organism?

CafeaOamenii de stiinta de la Harvard au cercetat in ultimii ani beneficiile datorate consumului de cafea, puse in legatura cu descoperirea a 6 noi gene ale ADN-ului uman si confirmarea existentei a 2 gene descoperite anterior.

 

Nurses’ Health Study este cel mai recent studiu efectuat in acest sens, a caror date arata beneficiile consumului de cafea in lupta impotriva diabetului de tip 2 si a bolilor cardiovasculare. Care sunt cele 6 motive pentru care ar trebui sa bem cafea?

Citeste mai mult aici

Posibil tratament eficient împotriva surdităţii genetice

Cercetătorii din oraşul american Boston au reuşit să redea auzul unui grup de şoareci care sufereau de surditate, cu ajutorul terapiei genice, informează Reuters, citata de Mediafax.

În laboratorul din Children’s Hospital din Boston, un tratament eficient împotriva surdităţii genetice începe să prindă contur. Coordonatorul acestui studiu, Jeff Holt, spune că, dacă totul va merge aşa cum a fost prevăzut, copiii din viitorul apropiat care îşi pierd în prezent abilitatea de a auzi din cauza unei mutaţii genetice nu vor deveni niciodată surzi.

Mai multe detalii aici

Cardul de sănătate, obligatoriu de la 1 septembrie

Card de sanatateÎncepând de marţi, 1 septembrie 2015, cei care au cardul de sănătate emis şi au nevoie de un serviciu medical care nu reprezintă o urgenţă trebuie să meargă la medic cu acest document. Asiguraţii cărora nu le-a fost emis cardul vor beneficia în continuare de servicii, după ce medicul va vedea în sistem că nu le-a fost eliberat documentul, fără a avea nevoie de adeverinţă de la casa de asigurări de sănătate de care aparţin.

“Atât timp cât cardul este între Imprimerie şi Poştă, între Poştă şi domiciliu, între Poştă şi Casă mi se pare normal ca pacientul să primească serviciile medicale atunci când are nevoie de ele. Îl considerăm card emis în momentul în care cardul a ajuns la cetăţean sau cardul, din diverse motive, s-a întors la casa de asigurări”, a explicat preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea.

Pe de altă parte, sunt carduri de sănătate emise şi distribuite prin Poştă care însă nu au ajuns la destinatari întrucât aceştia nu au fost găsiţi. Acestea au fost returnate caselor de asigurări, însă titularii nu au mers să le ridice, chiar dacă, în unele cazuri, au primit şi sms-uri de atenţionare. Aceşti asiguraţi nu vor primi servicii medicale din 1 septembrie, în absenţa cardului.

Luni, la casele de asigurări de sănătate se aflau aproximativ 300.000 de carduri care trebuie ridicate de asiguraţi.

La Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului Bucureşti (CASMB) luni mai erau neridicate 71.926 de carduri de sănătate.

Mai multe detalii aici

Măsuri de protecţie împotriva efectelor caniculei în Sectorul 3

În urma avertizării de cod portocaliu, emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie pentru perioada 29-30 iulie, Primăria Sectorului 3 a luat o serie de măsuri pentru atenuarea efectelor caniculei.

Astfel, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 3 pune la dispoziţia bucureştenilor şapte puncte de prim-ajutor, care funcţionează zilnic, între orele 8.00 – 16.30, în următoarele zone:

– Centrul de zi „Clubul Seniorilor” – al. Râmnicu Sărat nr. 1A;

– Centrul de îngrijire şi asistenţă persoane adulte „Floarea Speranţei” – Calea Vitan nr. 267-269;

– Centrul de îngrijire şi asistenţă „Casa Max” – str. Vasile Goldiş nr. 1;

– Complexul de servicii sociale de urgenţă – bd. 1 Decembrie 1918, nr. 9J;

– Complexul multifuncţional „Tabita” – str. Marin Pazon nr. 2B;

– Centrul de recuperare pentru persoane adulte „Căuzaşi” – str. Marin Pazon nr. 2B;

– Complexul de servicii „Casa Noastră” – str. Rotundă nr. 2.

În aceste puncte, atât locuitorii Sectorului 3, cât şi cei care vor tranzita zona vor beneficia de apă, consultaţii medicale primare (măsurarea indicelui glicemic, a tensiunii arteriale), dar şi de intervenţii complexe în situaţii de criză prin intermediul colaboratorilor specializaţi (ambulanţă, SMURD). Fiecare dintre punctele de prim-ajutor dispune de cadre medicale, climatizare, echipamente medicale, truse de prim-ajutor, medicamente de primă urgenţă, tensiometre şi apă.

Pentru cazurile de urgență, persoanele pot apela numărul de telefon 021/9543 – dispecerat Poliția Locală Sector 3 sau numerele de telefon 0372.030.805/ 806/ 807/ 808/809, puse la dispoziţie de Complexul multifuncţional „Tabita”.

Totodată, s-au luat toate măsurile necesare pentru reducerea efectelor nedorite cauzate de temperaturile ridicate în această perioadă pentru copiii, persoanele vârstnice şi persoanele cu dizabilităţi aflate în grija DGASPC Sector 3.

De asemenea, în cadrul sediilor Primăriei Sectorului 3 din str. Parfumului nr. 2-4 şi Lucreţiu Pătrăşcanu nr. 3-5, persoanele afectate de caniculă pot beneficia de apă şi adăpostire.

Pe această cale, Primăria Sectorului 3 recomandă persoanelor vârstnice, persoanelor cu dizabilităţi, persoanelor care suferă de afecţiuni cronice să evite deplasările în intervalul orar 11.00-18.00, pe tot parcursul acestei atenţionări.