Clinici care vor derula în 2015 Programul gratuit de fertilizare in vitro și embriotransfer al Ministerului Sănătății

Un număr de 10 clinici vor derula în acest an Programul gratuit de fertilizare in vitro și embriotransfer al Ministerului Sănătății.

Comisia de specialiști desemnată prin Ordin de ministru a încheiat procesul de selecție al unităților sanitare care au îndeplinit criteriile de eligibilitate stabilite prin Ordinul 386/2015 privind aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate publică pentru anii 2015 și 2016.

Reamintim că, în acest an, ministrul Sănătății, Nicolae BĂNICIOIU a aprobat reluarea Programului de fertilizare in vitro și embriotransfer, după ce în anul 2013 conducerea de la acea dată a decis sistarea acestuia.

“În următoarele săptămâni direcțiile de sănătate publică vor încheia contractele cu unitățile sanitare selectate pentru demararea procedurilor de fertilizare. Estimăm că, în partea a doua a lunii iunie, cuplurile infertile care îndeplinesc criteriile de eligibilitate pentru includerea în program vor putea depune dosarele de includere în program”, a declarat Nicolae BĂNICIOIU, ministrul Sănătății.

Anul acesta programul va beneficia de un buget în sumă de 1 857 000 lei. Estimăm că un număr de 300 cupluri vor putea beneficia în 2015 de program. În funcție de adresabilitatea din program, dar și de fondurile alocate Sănătății, suma poate fi majorată în urma rectificărilor bugetare.

Se va deconta o singură procedură FIV, în sumă de aproximativ 6 188 lei.

Lista unităților selectate în program pentru 2015:

1. Clinica Promed System SRL (Spitalul Wellborn) Târgoviște

2. SC Life Line- Medical Center SRL București

3. SC MEDLIFE SA București

4. Clinica Medicală Gynera SRL București

5. SC BIOGENESIS IVF SRL București

6. SC Clinica Polisano SRL Sibiu

7. Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sârbu” București

8. SC BABE SRL Sângeorgiu de Mureș

9. SC Gynatal SRL Timișoara

10. SC LID MEDICAL CENTER SRL București

Sursa: Comunicat de Presa Ministerul Sanatatii

Cel mai modern laborator pentru depistarea și tratarea aritmiilor complexe

Începând cu sfarsitul lunii mai, pacienții români pot fi diagnosticați și tratați în cel mai modern laborator pentru depistarea și tratarea aritmiilor complexe.

Nicolae BĂNICIOIU, ministrul Sănătății a participat la inaugurarea Laboratorului de Electrofiziologie Clinică și Pacing din cadrul secției de Cardiologie a Spitalului Clinic de Urgență Floreasca.

Laboratorul, unic în România, în care se realizează diagnosticul și tratamentul ablativ al aritmiilor cardiace complexe, a fost dotat cu echipamente performante în cadrul unui program de cercetare cu finanțare nerambursabilă în valoare de peste 36 milioane de lei pe care unitatea sanitară l-a accesat și care va avea ca rezultat direct în următorii 5 ani crearea Centrului de Excelență pentru cercetare CREDO în secția de Cardiologie.

“Era timpul ca cel mai mare spital de urgență din țară să beneficieze de echipamente performante de diagnostic și tratament al aritmiilor complexe care sunt cele mai frecvente urgențe cardiovasculare. De acum încolo se va asigura tratamentul personalizat al urgențelor cardiovasculare. Primul pacient va fi investigat chiar astăzi cu ajutorul noilor echipamente”, a declarat ministrul BĂNICIOIU în cadrul ceremoniei de inaugurare.

Centrul de excelență va cuprinde 8 laboratoare de cercetare dintre care:

o 3 laboratoare nou înființate (Laboratorul de cardiologie moleculară, Laboratorul de ecografie vasculară și Laboratorul de ecocardiografie de stres)

o 5 laboratoare care vor fi modernizate cu echipamente ultraperformante și moderne printre care și Laboratorul de Electrofiziologie Clinică și Pacing

După implementarea proiectului secția de cardiologie a spitalului are în dotare 126 echipamente noi, 11 dintre acestea cu o valoare peste 100 000 de euro.

De asemenea, 11 specialiști în cardiologie vor fi angajați pentru a lucra în cercetare-dezvoltare.

Ministrul Sănătății a felicitat echipa de specialiști a secției de de cardiologie și conducerea unității sanitare pentru activitate și profesionalism.

Noua schemă de vaccinare a copiilor

Potrivit Ordinului Ministerului Sănătății, noua schemă națională de vaccinare se aplică de la 1 aprilie 2015 și presupune următoarele modificări:

1. Realizarea tuturor vaccinărilor din schema naționala de către medicii de familie (preluarea vaccinării copiilor școlari).
2. Vaccinarea cu vaccin hexavalent DTP+VPI+Hib+HepB – 3 doze de vaccin hexavalent administrate copiilor cu vârsta de 2, 4 și 11 luni.

Notă: Copiii care au primit 3 doze de vaccin după schema veche (la vârsta de 2, 4, 6 luni), vor primi vaccin hexavalent la vârsta de 12 luni pentru a se respecta intervalul minim admis.

3. Vaccinarea cu vaccin ROR la copiii cu vârsta de 12 luni.
4. Revaccinarea ROR la vârsta de 5 ani precum și revaccinarea copiilor care împlinesc vârsta de 7 ani în anul 2015, respectiv 2016, pentru recuperarea dozei a doua de ROR.
5. Recuperarea vaccinării cu vaccin tetravalent DTP+VPI pentru copii cu vârsta de 6 și 8 ani la medicul de familie (sau doar cu VPI dacă au primit la vârsta de 4 ani vaccinul DTPa).

Detalii aici

MERS-CoV isi face aparitia in Coreea de Sud

Peste 700 de instituţii de învăţământ – de la grădiniţe şi până la colegii – au fost închise ca răspuns la temeri ale publicului faţă de ceea ce a devenit cel mai mare focar de MERS-CoV din afara Arabiei Saudite.

Cinci cazuri noi au fost coonfirmate joi, numărul cunoscut de infecţii crescând astfel la 35, potrivit Ministerului Sănătăţii.

Detalii aici

Ce este MERS-CoV
Coronavirusul, pentru care nu există un tratament sau vaccin, este considerat o rudă mai letală, dar mai puţin infecţioasă, a Sindromului respirator acut sever (SARS), care a ucis sute de persoane după ce a apărut în Asia în 2003.

O noua terapie împotriva bolii Alzheimer

Cercetătoarea chiliană Valentina Echeverría a prezentat joi la Santiago de Chile progresele realizate de o terapie inovatoare pentru a trata boala Alzheimer pe bază de cotinină – o moleculă derivată din tutun, relatează EFE.

“Funcția principală a cotininei în organism este de a crește plasticitatea cerebrală, anume capacitatea neuronilor de a comunica între ei”, a declarat ziariștilor Echeverría.

Ea a asigurat că un consum al acestui derivat al tutunului duce nu doar la o reducere a bolii, ci și la potențarea capacității de memorie și învățare.

Mai multe detalii aici