Date Deschise în domeniul Sănătăţii: Oportunităţi şi Provocări

În contextul Zilei Internaționale a Datelor Deschise, Cancelaria Prim-Ministrului și Ministerul pentru Consultare Publică și Dialog Social, alături de reprezentanți ai societății civile, mediului diplomatic și sectorului privat, dedică perioada 5-11 martie 2016 unor evenimente privind guvernarea deschisă.

În cadrul evenimentelor, se vor dezbate subiecte precum:

  • transparentizarea achizițiilor publice;
  • ce se întâmplă cu datele din sănătate;
  • cum folosim datele pentru a avea niște orașe inteligente;
  • cum ajuta datele deschise anchetele de jurnalism;
  • ce angajamente să-și asume Guvernul pentru perioada 2016-2018 în cadrul Parteneriatului pentru Guvernare Deschisă.
  • un Parlament mai deschis;
  • justiție deschisă;
  • propuneri pentru o educație deschisă.

Institute for Digital Government, împreună cu partenerii săi Institutul pentru Politici Publice (IPP) și Camera de Comerț Româno-Olandeză vor organiza pe data de 7 martie 2016 dezbaterea “Date Deschise în domeniul Sănătăţii: Oportunităţi şi Provocări”. Evenimentul își propune să reunească actori relevanți din domeniul sănătății, într-o dezbatere despre utilitatea deschiderii datelor de către instituțiile publice. Dezbaterea va urmări oportunitățile pe care societatea civilă sau mediul privat le pot avea re-utilizând aceste date precum și care sunt provocările cu care se confruntă sectorul non-profit și mediul privat în procesul de prelucrare a datelor deschise.  Evenimentul va include o sesiune aplicativă, în care invitații vor putea să adreseze propuneri sau întrebări autorităților cu privire la fluidizarea procesului de accesare și folosire a datelor deschise în proiecte comerciale sau în influențarea politicilor publice.

Puteți urmări informații utile despre evenimentele ce au loc în cadrul Săptămânii Guvernării Deschise direct pe pagina de Facebook a evenimentului. De asemenea, dacă doriți să participați la eveniment, vă rog să îmi scrieți peandreea@digitaldiplomacy.ro

***

Datele deschise sunt date produse sau deținute de către autoritățile publice, care sunt puse la dispoziția cetățenilor în mod gratuit, ușor de accesat, reutilizat și redistribuit. Datele deschise sunt procesabile prin mijloace automate și sunt furnizate într-un format deschis, asupra căruia nicio entitate nu deține control exclusiv. De asemenea, datele deschise beneficiază de o licență deschisă, care permite folosirea liberă a datelor, inclusiv în scop comercial, fără ca aceasta să fie limitată prin drepturi de proprietate intelectuală.

România a aderat în 2012 la Parteneriatul pentru o Guvernare Deschisă, prin care se angajează să promoveze transparența, combaterea coruptiei si utilizarea noilor tehnologii pentru a consolida actul de guvernare si dialogul cu cetatenii, in special prin elaborarea si implementarea de politici in domeniul datelor publice deschise.

Sursa: Andrea Hanganu

Secretele apei ionizate

ionizator de apa VS70 Chanson Water

Ionizator de apa VS70 Chanson Water

Apa ionizată este, de fapt, apa de la robinet, filtrată foarte bine pentru a îndepărta toate impurităţile şi apoi ionizată prin electroliză cu ajutorul unor electrozi din titan acoperiţi cu platină.

Apa ionizată obţinută cu ajutorul ionizatorului poate fi:

apa alcalină – cu un pH mai mare de 7 şi ORP -250…-350 mV, sau
apa acidă – cu un pH mai mic decât 7 şi ORP +700…+900 mV.

Apa alcalină cu un pH cuprins între 8.5 şi 9 este benefică organismului având un efect antioxidant şi antiîmbătrânire şi este puternic hidratantă datorită dimensiunilor mai mici ale moleculelor de apă care pot fi absorbite mai uşor de organism.

Apa acidă cu un pH cuprins între 5.5 şi 2.3 are un efect antibacterial, putând fi folosită la spălatul: mâinilor, ustensilelor din bucătarie, fructelor şi a legumelor şi pentru a dezinfecta tăieturi şi răni minore.<

Acesta este motivul pentru care în era noastră modernă, este esenţial ca dumneavoastră să investiţi într-un aparat de tratare a apei. Pe piaţă există multe aparate bune pentru tratarea apei.

Un exemplu sunt aparatele de ionizare a apei Chanson Water care sunt mai mult decât un sistem de filtrare. Acestea ionizează apa, o alcalinizează şi o divide în grupuri mai mici de molecule. Ce înseamnă acest lucru? Apa alcalină poate să neutralizeze efectiv acizii din sânge şi ţesuturi. Apa este încărcată cu ioni negativi care funcţionează ca un puternic antioxidant care curăţă radicalii liberi, neutralizând substanţele toxice din sânge (toxinele sunt încărcate pozitiv). Această apa oferă organismului hidratarea, mineralizarea, alcalinizarea şi detoxifierea de care are nevoie.

Sursa: GreenBoutique.ro

Bacteria E Coli a fost descoperită în produse lactate din Argeş

Bacteria Escherichia Coli a fost descoperită în produse lactate din judeţul Argeş, mai exact în brânza de vacă produsă de firma “Lactate Brădet”, a declarat luni pentru MEDIAFAX ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.

Bacteria E. Coli O26, care a fost cauza îmbolnăvirii bebeluşilor din Argeş, a fost descoperită în produse lactate ale firmei “Lactate Brădet” din Curtea de Argeş, potrivit ministrului Irimescu.

“Este vorba despre brânză proaspătă de vaci, 25 de kilograme. Lotul nu a mai fost găsit, între timp s-a stopat activitatea. Este vorba de Lactate Brădet din Curtea de Argeş. De asemenea, s-a mai găsit în carne de pasăre recoltată din frigiderul unei familii din Bacău, era o pasăre din gospodăria personală”, a precizat, pentru MEDIAFAX, Irimescu.

Unul din cei trei copii din Argeş, decedaţi la Spitalul Marie Curie, a consumat brânză proaspătă de vaci în cazul căreia ANSVSA a depistat bacteria Escherichia Coli, reiese din ancheta epidemiologică a Direcţiei de Sănătate Publică Argeş, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Setul de măsuri și recomandări privind normele de igienă transmis catre Ministerului Educației

Bucureşti, 28-02-2016 – Ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu a anunțat astăzi că, specialiștii Ministerului Sănătății au definitivat setul de măsuri și recomandări privind normele de igienă, normele de comportament în colectivități și educație sanitară care va fi diseminat în unitățile școlare, prin inspectoratele școlare.

“Am transmis deja documentul reprezentanților Ministerului Educației și Cercetării”, a declarat ministrul Sănătății.

Ministrul Sănătății s-a aflat astăzi la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Marie Curie” din Capitală, unde a verificat evoluția stării de sănătate a copiilor internați și a discutat cu cadrele medicale.

În prezent, în unitatea sanitară bucureșteană sunt internați tot 6 copii cu diagnosticul sindrom hemolitic uremic (SHU). Nu a mai existat nicio internare nouă cu acest diagnostic.

Starea de sănătate a copilului internat în secția de terapie intensivă(ATI) este în continuare gravă, dar stabilă. Copilul este supus procedurilor de dializă peritoneală și urmează tratament specific, dar  nu este intubat.

Ceilalți 5 copii  se află în continuare internați pe secția de Nefrologie,  2 dintre ei făcând dializă peritoneală.

Ministrul Sănătății a mai declarat că așteaptă rezultatele anchetelor aflate în desfășurare și, suplimentar rezultatele controalelor ANSVSA. Specialiștii Ministerului Sănătății acordă tot sprijinul reprezentanților din Autoritatea Națională Sanitară Veterinară  și pentru Siguranța Alimentelor,  pentru identificarea cauzelor de origine alimentară care au dus la îmbolnăvirile din ultima perioadă.

În ultimele 24 de ore, la nivel național, au fost raportate Institutului Național de Sănătate Publică un număr de 7 de cazuri de boală diareică acută, fără SHU.

Comunicat de presă
Ministerul Sanatatii

Ministrul Sănătății a vizitat în această dimineață Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Marie Curie”

Bucureşti, 26-02-2016 – Patriciu ACHIMAȘ CADARIU, ministrul Sănătății a vizitat în această dimineață Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Marie Curie”, acolo unde s-a interesat de starea de sănătate a copiilor internați și a discutat cu părinții acestora și personalul medical.

Medicii din unitatea sanitară l-au informat pe ministru că, în prezent, mai sunt internați 7 copii cu sindrom hemolitic uremic din cauza faptului că unuia dintre copiii care ieri era depistat cu E.coli enterohemoragic i s-a confirmat diagnosticul de sindrom hemolitic uremic. Este vorba despre copilul de 1 an și 4 luni din Pitești internat în cursul zilei de 24 februarie 2016.

Un copil dintre cei 7 copii este cu propunere de a se externa în cursul zilei de astăzi, iar copilul care ieri se afla internat în secția de terapie intensivă (ATI) va fi transferat la secția de nefrologie.

În acest moment, au rămas în dializă 3 copii, iar alți trei sunt în tratament fără dializă.

Ministerul Sănătății recomandă populației să asculte sfatul medicilor și să respecte măsurile de prevenție, în special păstrarea igienei personale, procurarea alimentelor din surse autorizate, ambalate corespunzător. Este recomandată achiziţionarea produselor pasteurizate în cazul lactatelor, respectiv carne din surse verificate din punct de vedere sanitar veterinar, spălarea corespunzătoare a fructelor şi legumelor, dar și tratamentul termic al alimentelor atunci când se impune.

Ministerul Sănătății se află în contact permanent cu reprezentanții ANSVSA care în prezent efectuează controale.

Comunicat de presă

MINISTERUL SĂNĂTĂŢII